16-oji tarptautinė pakuočių mugė „Packaging inovations 2024”
Originalios, funkcinės ir ekologiškos pakuotės, paslaugos, ekranai, spalvingas ir išmanusis ženklinimas. Parodą papildo svarbios paskaitos ir kitos turiningos lydinčiosios programos dalys. Penkioliktą kartą bus pristatomi visas ūkio šakas atitinkantys produktai ir paslaugos, šį kartą naujoje aplinkoje - Krokuvoje! Daugiausia dėmesio bus skiriama ekologijai, technologijoms ir dizainui. Ar įmanoma suderinti šiuos klausimus? Šį klausimą užduosime savo dalyviams - pakuočių pramonės ekspertams.
Teminės sritys: • Pakuotės ir komponentai • Paslaugos • Technologijos • Ženklinimas ir spausdinimas • Eko • Dizainas ir reklama
LEGO Žaislų gamintojas praneša apie augančią finansinę tendenciją / Naujos gamyklos statomos JAV ir Azijoje
2024 m. pirmąjį pusmetį Danijos žaislų gamintojos „Lego“ (Bilundas, Danija; www.lego.com) pardavimai išaugo 13 proc. iki 31 mlrd. daniškų kronų (4,2 mlrd. eurų), o veiklos pelnas padidėjo 26 proc. iki 8,1 mlrd. kronų. Tai reiškia, kad didžiausios pasaulyje konstruktorių kaladėlių gamintojos rodikliai paneigė bendrą žaislų pramonės mažėjimo tendenciją. Konkurentai, tokie kaip Hasbro ir Playmobil, pastaruoju metu fiksavo mažėjančius pardavimus dėl didelių gamybos sąnaudų ir atsargų lygio. Pasak „Lego“, Bilunde įsikūrusiai bendrovei šios problemos negresia, nes paklausa auga, ypač Europoje ir JAV. Viena iš priežasčių galėtų būti spartėjantys plytų gamintojo tikslinės grupės pokyčiai, nes jo geriausiai parduodamų produktų grupės „Ikonos“ ir „Žvaigždžių karai“ pirmiausia skirtos suaugusiesiems.
Daugiau nei ketverius metus iš eilės nuolat didėjant pardavimams, „Lego“ ketina toliau plėsti savo gamybos ir logistikos pajėgumus. Žaislų bendrovė atidarė naują platinimo centrą Belgijoje, o kitos gamyklos statomos Vietname ir JAV. Planuojama, kad šios dvi gamyklos pradės veikti 2025 ir 2027 m. Iš pradžių buvo planuota, kad gamykla Vietname pradės veikti 2024 m. Lego neatskleidė, kodėl atidarymas buvo atidėtas. Be to, planuojama toliau plėsti esamas gamyklas Meksikoje, Vengrijoje ir Kinijoje.
Be to, 2024 m. pirmąjį pusmetį „Lego“ kaladėlėse padidinta ir perdirbtų medžiagų dalis. Statybinių kaladėlių gamintoja nurodė, kad beveik 22 proc. visų perdirbtų gaminių buvo pagaminti iš atsinaujinančių ir perdirbtų medžiagų. Praėjusiais metais ši dalis tebuvo 12 proc. Bendrovė nepatikslino, kokia tiksli šio skaičiaus sudėtis ir ar į jį įeina ir pakavimo medžiagos, pavyzdžiui, plėvelė. Lego taip pat atsisakė komentuoti, ar bendrovė, gamindama naudojamas antrines žaliavas, remiasi cheminiu perdirbimu.
„INEOS Styrolution“, pasaulyje pirmaujanti stireno plastiko gamintoja, paskelbė, kad POGS, pirmaujanti garso sprendimų jauniesiems klausytojams novatorė, pasirinko ECO versiją iš vienos kompanijos aukštos kokybės ABS Novodur® rūšių naujoms vaikiškoms ausinėms. Naujas ausines jau galima įsigyti parduotuvėse.
POGS gamina saugias ir patvarias ausines specialiai vaikams. Šios ausinės sukurtos taip, kad jautrioms, besivystančioms ausims būtų kuo saugiau klausytis, todėl jose naudojamos pažangios technologijos, ribojančios garso sklidimą iki 70-85 decibelų. Įsipareigojusi užtikrinti saugumą, ilgaamžiškumą ir tvarias naujoves, POGS siūlo ausines, kurios įkvepia atsakingai mėgautis garsu naująją kartą.
„Novodur P2H-AT“ pasižymi lengvu apdirbimu, dideliu atsparumu smūgiams ir terminėms deformacijoms bei aukštos kokybės paviršiaus apdaila. Jis pasižymi puikiomis mechaninėmis savybėmis ir labai estetiška bei spalvinga išvaizda. Šią medžiagą galima įsigyti įvairių tvarių ECO versijų, kurių sudėtyje yra 30 %, 50 % arba 70 % po vartojimo perdirbto ABS plastiko mechaninių medžiagų.
Palyginti su įprastai gaminamu „Novodur P2H-AT“, šie trys variantai užtikrina atitinkamai 21 %, 38 % ir 57 % mažesnį CO2e pėdsaką. „Novodur ECO“ žaliava gaunama iš EEĮ atliekų (elektros ir elektroninės įrangos atliekų), kurias daugiausia sudaro buitiniai prietaisai ir įrankiai, televizoriai ir kompiuteriai, kurių gyvavimo ciklas yra pasibaigęs.
Adamas de Beeras, POGS rinkodaros vadovas, teigia: „Mes siekiame, kad mūsų gaminiai būtų saugiausi mažiesiems klausytojams, o gamybos procesas darytų kuo mažesnį poveikį aplinkai. Mūsų tikslas - savo gaminiuose nuolat naudoti aukščiausios kokybės, saugiausias ir tvariausias medžiagas. INEOS Styrolution pasirodė esanti patikima partnerė kuriant tvirtus ir tvarius sprendimus mūsų naujausiems gaminiams: „Gecko 2“, „Elephant 2“ ir „Turtle“. Džiaugiamės, kad šios partnerystės rezultatas - plastikinis sprendimas, atitinkantis mūsų įsipareigojimą užtikrinti saugumą, ilgaamžiškumą ir tvarumą.“
Dr. Christianas Ruthardas, „ECO Specialties EMEA“ produktų vadovas, priduria: „Ypač džiaugiamės galėdami pasiūlyti ‚POGS‘ variantą, kuris ne tik užtikrina aukščiausios klasės paviršiaus išvaizdą, bet ir leidžia rinktis įvairias galutinio gaminio spalvas.
„Berry“ bendradarbiauja su Jungtinės Karalystės įmone ‚Abel & Cole‘ dėl pakartotinai pripildomo pieno paslaugos / PP butelių dizainas pakeistas pagal paskirtį
JAV pakuočių grupė „Berry Global“ (Evansvilis, Indianos valstija; www.berryglobal.com) paskelbė apie partnerystę su Jungtinės Karalystės maisto produktų bendrove „Abel & Cole“ (Londonas; www.abelandcole.co.uk) dėl daugkartinio naudojimo polipropileno butelių tiekimo „Club Zero Refillable Milk“ paslaugai.
Pranešama, kad nuo praėjusių metų spalio mėn., kai buvo pradėta prekiauti buteliais, jų pardavimai per savaitę išaugo 20 %, o dabartinis grąžinimo rodiklis yra 64 %, kurį „Abel & Cole“ siekia padidinti bent iki 75 %.
Pakuočių grupė optimizavo buteliukus, kad jie atitiktų „Abel & Cole“ aštuonių pakopų valymo procesą, ir sukūrė atvirkštinį dizainą, kad jis atitiktų pačios maisto prekių įmonės buteliukų LDPE dangtelį, taip pat pašalino rankenėlę, kad sumažėtų bakterijų susikaupimo vietų ir būtų galima lengvai išpilti vandenį. Berry teigė, kad PP butelius galima pripildyti iki 16 kartų prieš juos perdirbant ir kad jie yra lengva alternatyva stiklui.
Bendrovės „Abel & Cole“ atlikti tyrimai rodo, kad pakartotinai naudojant jos pakartotinai pripildomus pieno butelius vos keturis kartus, jų vienkartinių plastikinių (SUP) butelių anglies pėdsakas sumažėja perpus, palyginti su sunkesniais stikliniais buteliais, kuriuos reikėtų grąžinti daugiau nei 15 kartų, kad būtų pasiektas panašus išmetamųjų teršalų sumažėjimas. Be to, tyrimo duomenimis, ši koncepcija kasmet padeda išvengti 450 000 SUP pieno butelių išvežimo į sąvartyną ar deginimo, o tai atitinka 23 t plastiko.
17-asis kasmetinis plastikų pramonės susitikimas.
Plastiko pramonės susitikimą 2024 - konferencija, kurią organizuoja fondas „PlasticsEurope Poland Foundation“ ir Lenkijos plastikų perdirbėjų asociacija. Šiais metais renginys vyks rugsėjo 17 d. Varšuvoje, jo tema - „Plastmasė tvarioje ir konkurencingoje ekonomikoje“. Tai bus dar viena proga glaudžiame ekspertų rate iš esmės aptarti svarbiausius aktualius klausimus, kurie daro didelę įtaką plastikų pramonės funkcionavimui.
Penkios svarbiausios priežastys, dėl kurių verta rinktis PET ledų pakuotei
Liepa - Nacionalinis ledų mėnuo, todėl, visoje šalyje sparčiai kylant temperatūrai, milijonai vartotojų pirks mėgstamus ledus ir šaldytus desertus.
Šioje itin konkurencingoje rinkoje pakuotės vaidina svarbų vaidmenį, darantį įtaką vartotojų sprendimams. Esant tiek daug galimybių, norint sėkmingai gaminti produktą, labai svarbu pasirinkti tinkamą pakavimo medžiagą. PET (polietileno tereftalatas) dėl savo unikalaus estetinio patrauklumo, ilgaamžiškumo ir tvarumo savybių derinio tapo pagrindiniu ledų pakuočių gamintoju.
Nacionalinio ledų mėnesio proga nagrinėjame penkias svarbiausias priežastis, kodėl PET yra tinkamiausias pasirinkimas prekių ženklams, siekiantiems pagerinti produkto pateikimą ir veiksmingai patenkinti vartotojų poreikius.
1. Išskirtinis skaidrumas ir estetika
Viena iš išskirtinių PET savybių - išskirtinis skaidrumas. PET pakuotė sustiprina aukščiausios kokybės gaminio pojūtį ir suteikia vartotojams galimybę netrukdomai matyti, kas yra viduje. Toks skaidrumas išryškina ledų ir kitų šaldytų desertų, ypač tų, kurių sudedamosios dalys, pavyzdžiui, sausainių trupiniai, karamelės sūkuriai ir vaisių gabaliukai, yra vizualiai patrauklios, kokybę ir patrauklumą, padedantį jiems išsiskirti lentynoje.
2. Didesnis patvarumas esant žemai temperatūrai
Norint mėgautis mėgstamais ledais ar desertu, taros kokybė svarbi ne mažiau nei viduje esantis skanėstas. PET pasižymi tvirtumu net ir esant žemai temperatūrai. Skirtingai nei kai kurios kitos pakuotės, PET išlaiko savo tvirtumą ir formą užšaldžius. Toks patvarumas užtikrina, kad pakuotė išliktų vientisa nuo gamybos linijos iki vartotojo šaldiklio, todėl ji yra patikima ir saugi tara, atitinkanti joje laikomų ledų ir desertų kokybę.
3. Geresnis produkto vientisumas ir mažesnis atliekų kiekis
Dėl PET konstrukcijos lankstumo galima naudoti naujoviškus pakuočių sprendimus, pavyzdžiui, išlenktą dugną, todėl vartotojams lengviau mėgautis kiekvienu paskutiniu ledų ir šaldytų desertų šaukšteliu. Ši savybė mažina maisto atliekų kiekį ir kartu didina vartotojų pasitenkinimą produktu, o tai yra esminis veiksnys, lemiantis pakartotinį pirkimą.
4. Tvarus ir perdirbamas
Vartotojams vis labiau rūpinantis aplinkosauga, didėja atsakingų pakavimo sprendimų paklausa. PET ledų tara atitinka žiedinę ekonomiką, nes ją galima perdirbti ir pagaminti net iš 100 % perdirbtų medžiagų. Skirtingai nuo tradicinių kartoninių talpyklų, kurios dažnai turi neperdirbamas PE ar vaško dangas, PET talpyklos gali būti efektyviai perdirbamos, taip sumažinant poveikį aplinkai. PET pasirinkimas dažnai atitinka prekės ženklo tvarumo tikslus ir tenkina didėjantį vartotojų atsakingo pakavimo poreikį.
5. Universalumas ir pritaikymas
PET pasižymi dideliu pakuočių dizaino universalumu ir gali būti pritaikytas skirtingiems produktų poreikiams bei vartotojų pageidavimams. Galimybė formuoti PET į įvairias formas ir dydžius leidžia prekių ženklams siūlyti įvairias pakuočių galimybes - nuo vienkartinių porcijų iki šeimos dydžio indelių. Be to, PET gali būti su patogiais elementais, pavyzdžiui, uždaromais dangteliais, ergonomiškomis rankenėlėmis, lipnumo nepraleidžiančiomis talpyklomis ir užspaudimais, kurie pagerina bendrą vartotojo patirtį ir išskiria produktus lentynoje.
Pasirinkus PET ledų ir šaldytų desertų pakuotėms, gaunama daug privalumų - nuo didžiausio skaidrumo ir ilgaamžiškumo iki tvarumo ir universalumo. Vartotojų poreikiai aukščiausios kokybės, ekologiškų ir patogių pakuočių vis didėja, todėl PET tampa geriausiu.
EXXONMOBIL Pradedama gaminti PE rūšis, skirta plonai tempiamajai plėvelei
JAV naftos chemijos milžinė „ExxonMobil“ (Hiustonas, Teksasas; www.exxonmobilchemical.com) paskelbė pradedanti gaminti polietileno rūšį, skirtą plonasluoksnėms rankų apvyniojimo plėvelėms gaminti. Bendrovė teigė, kad į naująjį gaminį gali būti dedama 30 % ar daugiau PCR, tačiau išlaikomas apdirbamumas ir plėvelės kokybė.
„Enable 1617“ polietileno rūšis pasižymi dideliu lydymosi stiprumu, didelio srauto savybėmis ir dideliu atsparumu, todėl gali būti naudojamas didelis linijos greitis, mažas slėgis ir nedidelė variklio apkrova apdorojant liejamąją plėvelę, pridūrė “ExxonMobil”.
Plėvelės savybėms gali turėti įtakos į medžiagą įeinančio PCR kiekio kokybė, tačiau „Enable 1617“ derva gali padėti išlaikyti priimtinas plėvelės savybes, nereikalaujant padidinti jos matmenų, teigė bendrovė.
SABIC Medicininės klasės „Valox PBT“, skirtas aukštos kokybės medicininėms dalims
Saudo Arabijos naftos chemijos milžinė „Sabic“ (Rijadas; www.sabic.com) pristatė aukštos kokybės medicininę nesustiprintą polibutileno tereftalato (PBT) dervą, specialiai skirtą didelio tikslumo detalių liejimui.
Taikomos kaip insulino tiekimo rašiklio komponentai, insulino siurbliai, automatiniai injektoriai, nuolatiniai gliukozės monitoriai, krumpliaračiai ir kiti vidiniai komponentai.
„Sabic“ teigė, kad jos ‚Valox HX325HP‘ derva pasižymi geru apdirbamumu, dideliu atsparumu cheminėms medžiagoms ir patvirtintu biologiniu suderinamumu.
Polimeras pasižymi nuspėjamomis apdorojimo ir eksploatacinėmis savybėmis, pavyzdžiui, dideliu srautu net sudėtingose konstrukcijose, taip pat geromis formų atpalaidavimo savybėmis ir mažesniu susitraukimo svyravimu, palyginti su konkuruojančiais inžineriniais plastikais, pridūrė bendrovė.
Jis taip pat pasižymi dideliu atsparumu aplinkos įtrūkimams ir yra suderinamas su etileno oksidu (EtO), gama spinduliavimu ir sterilizavimu garais, teigė „Sabic“.
Bendrovė pažymėjo, kad medžiaga sėkmingai išbandyta pagal tarptautinius biologinio suderinamumo standartus, atitinkančius ISO 10903 arba USP VI klasę.
Ji taip pat teigė, kad medžiaga gali būti naudojama kaip POM alternatyva be formaldehido.
Europos Sąjungoje galutinai įsigalioja draudimas prekiauti plastikine tara nuimamais kamšteliais.
Jau liepos 3-ąją ES teritorijoje bus draudžiama prekiauti senojo tipo plastikine tara, kuomet kamštelis nėra pritvirtintas prie butelio.
Šis sprendimas buvo priimtas dar pernai, tačiau iki 2024-ųjų liepos 3-osios galiojo pereinamasis laikotarpis. Dauguma Europos Sąjungos teritorijoje dirbančių bendrovių jau seniai pilsto savo produkciją į naujojo tipo plastikinę tarą.
Užteršti kamšteliais paplūdimiai ir gamtos tarša
Naujosios tvarkos tikslas – pritvirtinti kamštelius prie paties butelio, kad jis nebūtų išmestas atskirai ir neterštų gamtos. Vien paplūdimiuose per pastaruosius 30 metų buvo surinkta apie 20 mln. plastikinių butelių kamštelių. Mokslininkai taip pat patvirtino, kad tokie kamšteliai pamažu į aplinką išskiria mikroplastiko dalelių, kurios teršia gamtą ir vėliau „grįžta“ žmogui.
Daliai vartotojų naujoji tvarka nepatinka dėl „trukdančio“ kamštelio. Jie skundžiasi, kad dabar iš butelių nepatogu gerti ar iš jų pilstyti.
Naujuoju ES sprendimu siekiama sumažinti aplinkos taršą Europos Sąjungos šalyse. Pavyzdžiui, Japonijoje, plastikinių butelių kamštelių yra perdirbama iki 90 proc.
VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ birželio 26-ąją išplatintame pranešime spaudai skelbė, kad „76 proc. žmonių priima pokyčius, kurie sumažina galimybę plastiko kamšteliams atsidurti gamtoje“. Anot jų, gegužę „Sprinter tyrimų“ atliktoje reprezentatyvioje gyventojų apklausoje 3 iš 4 Lietuvos gyventojų naudotis naujo tipo kamšteliais buvo lengva. 24 proc. apklaustųjų naujoji tvarka sukėlė nepatogumų.
"Coca-Cola" siūlo paskatas už plastikinių butelių perdirbimą pramogų parkuose
Bendradarbiaudama su "Merlin Entertainments", "Coca-Cola" tam tikruose šeimos pramogų parkuose siūlo VIP patirtį mainais už tai, kad atnešite tuščią 500 ml plastikinį butelį ir atiduosite jį perdirbti į vieną iš specialiai sukurtų atvirkštinių automatų (RVM), esančių "Merlin Entertainments" JK pramogų parkuose..
Nuo liepos 1 d. iki rugsėjo 6 d. automatais bus galima naudotis 11 "Merlin" atrakcionų, įskaitant Alton Towers kurortą, LEGOLAND Windsor kurortą, THORPE PARK kurortą, Chessington World of Adventures kurortą, Warwick Castle ir SEA LIFE akvariumus Blackpool ir Brighton. Tarp prizų - ekskursija "Legendos apie Trebuchetą" užkulisiuose ir privati istorinė ekskursija Voriko pilyje, Karališkoji ložė Blackpoolo bokšto cirke ir 127 pėdų pakilimas į "The Swarm" kalnelius "Thorpe Park"..
Bendrovė teigia, kad nuo praėjusių metų keliuose atrakcionuose įrengti keturi papildomi automatai, kad svečiams būtų lengviau juos rasti. Automatus taip pat galima rasti paklausus atrakciono darbuotojų arba pasinaudojus atskiro atrakciono programėle, nukreipiančia svečius po parkus, kad jie galėtų perdirbti butelius ir dalyvauti VIP konkurse interneto svetainėje, kuri spausdinama ant kvito po perdirbimo..
"Coca-Cola" teigia, kad ji taip pat jau seniai pasisako už gerai suplanuotas užstato grąžinimo sistemas (angl. Deposit Return Schemes, DRS), kurios skatintų gėrimų taros perdirbimą ir mažintų šiukšlių kiekį visoje šalyje. Kartu su savo pilstykla "Coca-Cola Europacific Partners" organizacija kartu su kolegomis iš šios pramonės šakos, vyriausybėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis ragino sukurti sąveikią DRS..
"Coca-Cola Europacific Partners GB" vyresnioji tvarumo vadovė Jo Padwick sakė: "Butelių surinkimas ir pakartotinis panaudojimas įgyvendinant tokias iniciatyvas yra reikšmingas žingsnis į priekį siekiant paremti žiedinę ekonomiką ir užtikrinti, kad daugiau mūsų pakuočių būtų surenkama ir neatsidurtų atliekose. Tai daroma sparčiau naudojant perdirbtą plastiką, o mūsų 500 ml talpos buteliai dabar gaminami iš 100 % rPET.".
Praėjusiais metais "Coca-Cola" ir "Merlin Entertainments" taip pat bendradarbiavo siūlydamos VIP skatinimo priemones, naudodamos RVM, o dvidešimt aštuoni atvirkštinio pardavimo automatai buvo paskirstyti vienuolikoje "Merlin Entertainments" vietų. Ant kiekvieno atvirkštinio pardavimo automato buvo rodomas individualus kiekvieno prizo prekės ženklas..
Bendrovės "WestRock" ir "Liberty Coca-Cola Beverages" neseniai įrengė naują įrangą Filadelfijoje esančioje išpilstytojo gamykloje, siekdamos pakeisti maždaug 200 000 svarų plastikinių žiedų, naudojamų daugkartinėse gėrimų pakuotėse, į perdirbamo kartono laikiklius. Suprojektuoti taip, kad juos būtų lengva laikyti, dabar į šiuos laikiklius pakuojami populiariausių "Coca-Cola" prekės ženklų 12 uncijų (355 mm) ir 16,9 uncijos (500 mm) gėrimų daugkartinės pakuotės..
Artimiausias Centrinės Europos plastikų susitikimas vyks rugsėjo mėn.
Vos už trijų mėnesių, rugsėjo 24-26 d., Budapešte vyks Centrinės Europos plastikų susitikimas. Renginio metu bus surengta keletas B2B susitikimų, konferencija, kurioje pranešimus skaitys žymiausi pramonės atstovai, techninė paroda, skirta liejimo ir perdirbimo technologijoms, ir kontaktų užmezgimo renginys.
Kaip ir kasmet, CEPM suburs visos plastikų pramonės vertės grandinės atstovus - žaliavų gamintojus, platintojus ir prekybininkus, inovatyvių mašinų ir įrangos gamintojus, plastikų perdirbėjus ir perdirbėjus - kurie turės unikalią galimybę užmegzti naujų verslo kontaktų, pasikeisti nuomonėmis apie dabartinius rinkos pokyčius ir pagilinti savo žinias. Vienas iš pagrindinių dalyvavimo renginyje privalumų - galimybė gauti daug praktinės informacijos iš pirmų lūpų, taip pat rasti įkvėpimo naujai verslo veiklai.
B2B susitikimai
Kalbant apie šią renginio dalį, organizatoriai daugiausia dėmesio skyrė dviem pagrindiniams aspektams: patogumui ir efektyvumui. Dėl iš anksto užsakytų susitikimų datų išlaikomas didelis skaidrumas, kuris labai svarbus planuojant verslo tvarkaraštį. Individualūs susitikimai trunka 25 minutes - tai optimalus laikas užmegzti pirminį kontaktą su potencialiu partneriu ar klientu ir įvertinti, kiek sutampa tikslai, žinios ir interesų spektras.
Konferencija
Konferencijoje ir diskusijose bus aptariami aktualūs klausimai, turintys įtakos plastikų ir perdirbimo pramonei Vidurio ir Rytų Europoje. Svarbiausi aspektai bus susiję su Europos Sąjungos politika, pakuočių pramonės pokyčiais, perdirbimo būkle regione ir Vengrijos atliekų tvarkymo ir perdirbimo pramone.
Paroda
Nuo birželio vidurio šių metų CEPM parodos dalyvių sąraše yra 53 įmonės. Tarp jų yra tokios įmonės kaip: "Fimic", "Albis", "Biesterfeld", "Meraxis", "MOLGroup Chemicals", "LyondellBasell", "Plastoplan", "Grafe", "MAS Austria", "Resinex", "Orlen Unipetrol", "Hexpol TPE", "ML Polyolefins", "Arburg", "Wittmann Battenfeld", "Sumitomo SHI Demag" ir "Engel". bei kiti.
Naujienos iš polimerų žaliavų rinkos - Naujausių Polimerų Modeliai
Polimerų pramonė nuolat keičiasi ir tobulėja, todėl mokslininkai ir inžinieriai visame pasaulyje ieško naujų medžiagų, kurios galėtų būti naudojamos šioje srityje. Pateikiame keletą naujausių polimerų žaliavų, kurios žada revoliucionizuoti pramonę.
Biopolimerai iš jūros dumblių
Vienas iš perspektyviausių atradimų yra biopolimerai, gaunami iš jūros dumblių. Šie polimerai yra biologiškai skaidūs ir turi mažą anglies pėdsaką, todėl jie yra ekologiškesnė alternatyva tradiciniams plastmasėms. Mokslininkai iš įvairių universitetų ir tyrimų centrų dirba su įvairiomis jūros dumblių rūšimis, siekdami iš jų išgauti polimerus, kurie galėtų būti naudojami pakavimui, medicininiams prietaisams ir net tekstilės gaminiams.
Nanoceliuliozės kompozitai
Nanoceliuliozė yra dar viena nauja medžiaga, kuri susilaukė didelio dėmesio. Ji yra gaunama iš augalų pluoštų ir yra labai lengva bei tvirta. Nanoceliuliozės kompozitai gali būti naudojami automobilių pramonėje, aviacijoje ir statybose. Jie taip pat pasižymi dideliu atsparumu ugniai ir puikiomis mechaninėmis savybėmis.
Recyclingu gauti polimerai
Atsižvelgiant į augančias plastiko atliekų problemas, daugėja tyrimų, skirtų polimerų gamybai iš perdirbto plastiko. Nauji perdirbimo metodai leidžia gauti aukštos kokybės polimerus, kurie gali būti vėl ir vėl naudojami. Tai ne tik mažina atliekų kiekį, bet ir sumažina žaliavų poreikį.
Polimerai iš anglies dioksido
Vienas iš įdomiausių tyrimų krypčių yra polimerų gamyba iš anglies dioksido. Šis metodas ne tik padeda sumažinti CO2 emisijas, bet ir sukuria vertingą produktą iš šiltnamio dujų. Panaudojant katalizatorius ir specifines chemines reakcijas, mokslininkai sugeba paversti anglies dioksidą į polikarbonatus ir kitus polimerus, kurie gali būti naudojami įvairiose pramonės šakose.
Elektronikai tinkami polimerai
Su elektronikos prietaisų miniatiūrizavimu ir lankstumu susijusios problemos skatina kurti naujus polimerus, kurie gali būti naudojami kaip laidžios medžiagos. Polianilinai, polipirroliai ir panašios medžiagos gali būti naudojamos kuriant lanksčias baterijas, ekranus ir kitas elektronikos dalis.
Štai keletas naujausių ir inovatyviausių polimerų modelių:
1. Superkieti polimerai
Superkieti polimerai yra naujausios kartos medžiagos, kurios pasižymi ypatingu stiprumu ir atsparumu. Šie polimerai kuriami naudoti ekstremaliomis sąlygomis, tokiose kaip aviacijos ir kosmoso pramonė. Jie sugeba išlaikyti savo savybes esant labai aukštai arba žemai temperatūrai, taip pat yra atsparūs cheminiams poveikiams ir mechaniniam dilimui.
2. Itin elastingi polimerai
Šie polimerai gali būti ištempiami iki kelių kartų didesnio nei pradinio ilgio, bet grįžta į pradinę formą. Tai itin naudinga medicinos pramonėje, kur tokios medžiagos gali būti naudojamos kuriant elastingus tvarsčius, implantus ar net dirbtines kraujagysles.
3. Bioardomieji polimerai
Bioardomieji polimerai yra ekologiškos alternatyvos tradicinėms plastmasėms. Jie sugeba visiškai suskaidyti biologiškai, palikdami mažai arba visai nepalikdami atliekų. Šie polimerai dažnai naudojami pakuočių pramonėje, maisto pramonėje ir medicinoje, kur svarbus yra atliekų mažinimas.
4. Protingi polimerai
Protingi polimerai, arba stimuliams jautrūs polimerai, gali keisti savo savybes atsakydami į aplinkos pokyčius, tokius kaip temperatūra, pH, šviesa ar magnetinis laukas. Tai atveria galimybes kurti įvairias medicinines priemones, kurios gali išleisti vaistus tiksliai reikiamu laiku ir vietoje arba keisti savo formą pagal poreikį.
5. Nanokompozitiniai polimerai
Nanokompozitiniai polimerai yra sukurti integruojant nanodaleles į polimerinę matricą, kas suteikia jiems unikalių savybių. Šie polimerai pasižymi padidintu tvirtumu, atsparumu ugniai, laidumu ar net antibakterinėmis savybėmis. Jie naudojami automobilių, aviacijos, elektronikos ir medicinos pramonėse.
6. Perdirbami polimerai
Naujausi perdirbami polimerai yra sukurti taip, kad jie galėtų būti lengvai perdirbami kelis kartus neprarandant savo savybių. Šios medžiagos gali būti naudojamos pakavimui, tekstilės gamyboje ir kitose srityse, kur svarbus tvarumas ir žiedinės ekonomikos principai.
Naujausios polimerų žaliavos ne tik prisideda prie tvarios ateities kūrimo, bet ir atveria naujas galimybes įvairiose pramonės šakose. Šių medžiagų plėtra yra svarbi ne tik dėl ekologinių, bet ir dėl ekonominių priežasčių, nes nauji polimerai gali sukurti naujas rinkas ir paskatinti inovacijas. Naujausių polimerų modeliai atveria naujas galimybes pramonėje, padedantys spręsti ekologines problemas, pagerinantys produktų savybes ir įgalinantys kurti inovatyvius sprendimus. Mokslininkų ir inžinierių pastangos kurti vis pažangesnius polimerus užtikrina, kad ši pramonė ir toliau sparčiai augs ir tobulės.
Polimerų Naudojimas Žemės Ūkyje
Polimerai, plačiai naudojami įvairiose pramonės šakose, žemės ūkyje tampa vis svarbesniais dėl savo universalumo ir efektyvumo. Jie padeda spręsti įvairias problemas, nuo dirvožemio drėkinimo iki derliaus apsaugos. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius polimerų naudojimo būdus žemės ūkyje.
Dirvožemio Drėkinimas ir Vandens Valdymas
Vienas iš pagrindinių polimerų pritaikymų žemės ūkyje yra hidrogeliai. Šie vandens sugeriantys polimerai gali absorbuoti ir išlaikyti didelį vandens kiekį, kuris vėliau lėtai išsiskiria į dirvožemį. Tai ypač naudinga sausros metu, nes padeda augalams išlikti drėgniems ilgą laiką be papildomo laistymo. Hidrogeliai taip pat mažina vandens nuostolius per išgaravimą ir nuotekas, taip pagerindami vandens naudojimo efektyvumą.
Sėklų Apdorojimas
Polimerai naudojami ir sėklų apdorojimui. Sėklos yra padengiamos specialiais polimerais, kurie apsaugo jas nuo patogenų, pagerina daigumo sąlygas ir suteikia sėkloms maistinių medžiagų. Tai ne tik padidina daigumo procentą, bet ir sumažina augalų augimo pradžioje būtinas priežiūros sąnaudas.
Augalų Apsauga
Polimeriniai dengimai ir plėvelės plačiai naudojami augalų apsaugai nuo kenkėjų ir ligų. Plėvelės, dengiančios šiltnamius, dažnai gaminamos iš polietileno ar kitų polimerų, kurie yra atsparūs ultravioletiniams spinduliams ir klimato pokyčiams. Tai padeda palaikyti stabilų mikroklimatą augalų augimui ir apsaugo juos nuo nepalankių oro sąlygų.
Trąšų Naudojimo Efektyvumas
Kontroliuojamo išsiskyrimo trąšos, gaminamos naudojant polimerus, leidžia augalams ilgiau naudoti maistines medžiagas. Tokios trąšos išsiskiria lėtai ir tolygiai, užtikrindamos, kad augalai gaus reikalingus elementus per visą augimo sezoną. Tai sumažina trąšų nuostolius per išplovimą ir užtikrina optimalų augalų augimą.
Ateities Perspektyvos
Inovacijos polimerų srityje nuolat tobulėja. Naujų biodegraduojamų polimerų kūrimas yra svarbus žingsnis siekiant sumažinti aplinkos taršą ir užtikrinti tvarų žemės ūkį. Šie polimerai ne tik padeda apsaugoti augalus ir didinti derlių, bet ir mažina plastiko atliekų kaupimąsi aplinkoje.
Polimerų naudojimas žemės ūkyje suteikia daug privalumų, pradedant vandens valdymu ir sėklų apdorojimu, baigiant augalų apsauga ir trąšų efektyvumu. Ateityje, su naujomis technologijomis ir inovacijomis, polimerai galės dar labiau prisidėti prie tvaraus ir efektyvaus žemės ūkio vystymo.
Istorija apie naująją „Maggi“ makaronų pakuotę, kurioje mažinamas plastiko kiekis
Šių metų pradžioje „Nestlé“ prekės ženklas „Maggi“ pristatė naują pakuotės formatą, skirtą mažinti plastiko taršą. Dabar makaronus galima ruošti namuose puodelyje, o ne pačioje pakuotėje. Norėdami sužinoti daugiau, kalbėjomės su „Nestlé Australia“ komanda.
Skaitytojams, kurie galbūt praleido pirminį pranešimą, manau, būtų naudinga apžvelgti šį projektą. Kas konkrečiai vyksta?
Maggi padarė teigiamą gerai žinomo produkto pokytį - paskatino makaronų mėgėjus „BYOM“ (Bring Your Own Mug) su Maggi Mug Noodle. Makaronų patiekalas sukurtas taip, kad jį būtų galima sudėti tiesiai į standartinį namuose naudojamą dubenėlį ar puodelį, todėl vienai porcijai „Maggi Mug Noodles“ sunaudojama 83 % mažiau plastikinių pakuočių nei tradiciniams „Maggi Cup Noodles“ makaronams.
„Nestlé“ visada ieško būdų, kaip sumažinti pirmojo plastiko naudojimą. Pastebėję, kad daugelis makaronų mėgėjų mieliau mėgaujasi makaronais dubenėlyje ar puodelyje, o ne plastikiniame puodelyje, persvarstėme puodelio pakuotės poreikį.
Tyrimai patvirtino, kad daugiau nei pusė australų greitai paruošiamus makaronus namuose ar biure vartoja naudodami puodelį ar dubenėlį. Atsižvelgdami į tai, siekėme sukurti gaminį, kuris būtų tvari alternatyva ir kartu būtų patogus.
„Nestlé“ dažnai eksperimentuoja su įvairiais pakuočių formatais - nuo perdirbtų medžiagų ir perdirbimo galimybių didinimo iki pakartotinio naudojimo schemų. Mano klausimas: kodėl šiam konkrečiam projektui buvo pasirinktas „reduce“, o ne „reuse“ ar „recycle“?
Iki 2025 m., palyginti su 2018 m., siekiame trečdaliu sumažinti neapdoroto plastiko naudojimą. Siekdami prisidėti prie šio tikslo, iškėlėme sau iššūkį pagalvoti, kaip galėtume geriausiai pateikti tą patį puikų produktą naujoje, novatoriškoje pakuotėje.
Kartu su šiuo nauju pakuotės formatu taip pat padedame savo makaronų mėgėjams tinkamai perdirbti gaminius, ant pakuotės pateikdami perdirbimo instrukcijas. Kiekvienoje gaminio pakuotės dalyje pateikiama informacija, padedanti vartotojams sužinoti, ar pakuotę galima perdirbti, ar ją reikia išmesti į sąvartyną.
Kokia iki šiol buvo vartotojų reakcija į šį projektą? Ar prieš atliekant šį pokytį buvo atliktas koks nors vartotojų tyrimas? Jei taip, kokie buvo jo rezultatai?
Žinome, kad vartotojams svarbu, jog pakuotėse būtų naudojama mažiau plastiko, ir ši koncepcija buvo gerai išbandyta. Nors dar tik pradedame prekiauti, matome teigiamą postūmį.
Kaip ši naujoji pakuotė dera su bendraisiais „Nestlé“ pakuočių tvarumo tikslais?
„Nestlé“ siekia, kad iki 2025 m. 95 proc. mūsų plastikinių pakuočių būtų skirtos perdirbti, todėl, kai iš pradinio produkto pašalinome didžiuosius plastikinius puodelius, ir toliau stengėmės užtikrinti, kad visi likę pakuotės komponentai - kartoninė dėžutė, minkštos plastikinės pakuotės ir skonio maišelis - būtų skirti perdirbti.
Ką „Nestlé“ planuoja ateityje su tokiais projektais - ar gali būti, kad pakuočių mažinimas bus dar didesnis?
Siekdami ateities be atliekų, mūsų komandos ir toliau ieškos būdų, kaip sumaniai suprojektuotos pakuotės ir naujoviškos medžiagos gali prisidėti prie to, kad nenukentėtų kokybė, skonis ar kaina.
Pradėtas gaminti sertifikuotas biopolimeras, skirtas pramoninių augalų kompostavimui
Vokietijos chemijos milžinė BASF (Liudvigshafenas; www.basf.com) pranešė išplėtusi savo kompostuojamų biopolimerų liniją „ecovio“ sertifikuota pramoninio kompostavimo rūšimi, skirta komerciniams šiltnamių špagatams.
Bendrovės „ecovio T 2206“ gali būti naudojamas juodiems špagatams, kurie padeda vijokliniams vaismedžiams ir daržovėms kopti aukštyn šiltnamio konstrukcijoje, gaminti. BASF teigimu, bandymai rodo, kad iš naujosios medžiagos pagaminti virveliai pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis iki pat derliaus ciklo pabaigos.
Po derliaus nuėmimo špagatus galima surinkti kartu su augalų liekanomis ir vežti į pramoninio kompostavimo įrenginius, kur jie biologiškai suyra.
BASF teigė, kad naujoji „ecovio“ rūšis sukurta iš BASF „ecoflex“ polibutileno adipato tereftalato (PBAT) ir atsinaujinančių žaliavų mišinio. Ji pridūrė, kad ši medžiaga gali būti gaminama standartinėmis polipropileno virvių gamybos mašinomis ir atitinka Europos standartą EN 13432, skirtą pakuočių perdirbimui pramoninio kompostavimo būdu.
Lietuvos perdirbimo įmonė investuoja į didelių maišų perdirbimą
Perdirbimo įmonė "Virginijus" (Plungė, Lietuva; www.virginijusirko.lt/en) pranešė, kad investavo neskelbiamą sumą į "didmaišių", t. y. didelės talpos lanksčių birių konteinerių, perdirbimo gamyklos statybą.
Perdirbimo liniją Kairiuose, Šiaurės Lietuvoje, sudaro smulkinimo ir plovimo įrenginys, technologinio vandens valymo sistema ir ekstruzijos linija su kvapų valymu. Šių sistemų gamintojas yra "Lindner-Recyclingtech" (Spittal an der Drau, Austrija; www.lindner.com).
Tris šalies filialus turinti bendrovė "Virginijus" perdirbimo srityje veikia jau daugiau kaip 20 metų ir, jos duomenimis, perdirba apie 35 000 t atliekų per metus, įskaitant prekybos ir komercijos atliekas.
Bendrovės teigimu, didžiąją dalį perdirbamų medžiagų sudaro žemės ūkio atliekos, įskaitant žemės ūkio plėvelę ir išmestus didmaišius.
Jos lanksčių tarpinių biriųjų konteinerių (FIBC) regeneravimo įrenginys buvo pradėtas eksploatuoti 2023 m. viduryje ir jame gaminamas perdirbtas polipropilenas (rPP), kuris savo ruožtu gali būti perdirbamas į didmaišius.
Pasak generalinio direktoriaus Virginijaus Skublicko, šiemet ji perdirbs iki 2 000 t plastiko atliekų, o galiausiai planuoja šį kiekį padidinti iki 8 000 t per metus.
Polimerai automobilių pramonėje: naujovės ir perspektyvos
Polimerai atlieka svarbų vaidmenį šiuolaikinėje automobilių pramonėje, nes iš jų gaminamos lengvos, tvirtos ir dilimui atsparios medžiagos. Kasmet automobilių gamintojai vis dažniau naudoja polimerus, kad pagerintų savo transporto priemonių eksploatacines savybes ir padarytų jas saugesnes bei efektyvesnes.
Vienas iš labiausiai paplitusių polimerų panaudojimo būdų automobilių pramonėje yra kėbulo dalių gamyba. Tokios polimerinės medžiagos kaip stiklo pluoštas ir anglies pluoštu sustiprintas plastikas yra labai patvarios ir atsparios korozijai, todėl idealiai tinka naudoti automobilių kėbuluose. Dėl šių medžiagų automobiliai tampa lengvesni, todėl sumažėja degalų sąnaudos ir pagerėja aplinkosauginiai rodikliai.
Polimerai taip pat plačiai naudojami gaminant automobilių interjerus. Iš specialių polimerinių medžiagų gaminamos sėdynės, prietaisų skydeliai, apmušalai ir kiti interjero komponentai. Šios medžiagos pasižymi dideliu tvirtumu ir atsparumu dilimui, jas galima lengvai valyti, todėl automobilio interjeras tampa patogesnis ir ilgaamžiškesnis.
Polimerai taip pat naudojami įvairių automobilių dalių ir komponentų, pavyzdžiui, degalų bakų, vamzdynų, guminių sandariklių ir tarpiklių, gamybai. Šios medžiagos pasižymi dideliu cheminiu atsparumu ir atsparumu agresyviai aplinkai, todėl idealiai tinka naudoti automobilių pramonėje.
Apskritai polimerų naudojimas automobilių pramonėje gali pagerinti transporto priemonių kokybę ir saugumą, sumažinti jų svorį ir degalų sąnaudas bei poveikį aplinkai. Nuolat tobulinant naujas polimerines medžiagas ir technologijas, automobilių gamintojai gali kurti vis geresnes ir novatoriškesnes transporto priemones.
Duonos maišeliai, pagaminti iš perdirbto po vartojimo panaudoto PE
Saudo Arabijos naftos chemijos pramonės milžinė „Sabic“ (Rijadas; www.sabic.com) paskelbė apie lanksčių duonos pakuočių, pagamintų iš visiškai perdirbto po vartojimo susidariusio polietileno, pristatymą. Paruoštas produktas šiuo metu yra Artimųjų Rytų šalies lentynose.
Bendrovė „Sabic“ teigė bendradarbiavusi su tautiečių bendrovėmis „Napco National“ (Damamas; www.napconational.com), gaminančia lanksčias plėveles ir pakavimo produktus, ir kepimo įmone „Fonte“, kad pagamintų duonos maišelius iš dviejų su maistu besiliečiančių „Sabic“ „Trucircle“ asortimento ISCC Plus sertifikuotų žiedinių PE dervų.
Mišrios, po vartojimo susidariusios plastiko atliekos paverčiamos pirolizės aliejumi ir naudojamos naujiems polimerams gaminti, kurių grynumas ir savybės yra tokios pat, kaip ir tradicinių pirminių plastikų, teigė „Sabic“.
Gėrimų bendrovė keičia neperdirbamus maišelius į polipropileno maišelius / Veiklos pradžia Jungtinėje Karalystėje
Įmonė „Capri Sun Group“ (Zugas, Šveicarija; www.capri-sun.com) nori pakeisti daugiasluoksnes plėveles, naudojamas lanksčioms „Capri-Sun“ produktų gėrimų pakuotėms, monomedžiagomis. Naujasis gėrimo maišelis iš pradžių bus pristatytas Jungtinėje Karalystėje, o paskui palaipsniui pradėtas naudoti visoje Europoje, pranešė bendrovė. Šveicarijos grupės duomenimis, iš viso Europoje ir Jungtinėje Karalystėje pastaruoju metu parduota daugiau kaip 2 mlrd. 200 ml ir 330 ml talpos maišelių. Holdingo bendrovės teigimu, naujoji polipropileno pakuotė palaipsniui keičia, kaip pranešama, anksčiau naudotus neperdirbamus maišelius, pagamintus iš laminuotų aliuminio, polietileno ir PET sluoksnių. Medžiagos pakeitimas neturės įtakos vaisių sulčių gėrimų galiojimo laikui, atsakydama į Plasteurope.com užklausą teigė „Capri Sun“.
Naujuosius maišelius sudaro 85 % PP, be popierinių šiaudelių, klijų ir spausdinimo dažų. Maišelius atskirai sertifikavo perdirbamumo ir atsakomybės už gaminius institutas Cyclos-HTP (Achenas, Vokietija; www.cyclos-htp.de), kuris patvirtino, kad juos galima perdirbti 95 %, neįskaitant geriamojo šiaudelio. Šiaudelį „Capri Sun“ rekomenduoja išmesti į popieriaus atliekų srautą, o maišelį - į geltonuosius konteinerius arba geltonuosius maišelius pagal vadinamąją dvigubą Vokietijos atliekų perdirbimo sistemą. Vis dėlto, kai populiarūs gėrimų maišeliai vartojami keliaujant, tokį atskyrimą greičiausiai bus sunku atlikti.
Jungtinėje Karalystėje naujuosius 200 ml talpos maišelius vis dar tenka perdirbti per specialius surinkimo punktus parduotuvėse, nes trūksta perdirbimo infrastruktūros. Tačiau 330 ml pakuotę su užsukamu dangteliu galima išmesti per įprastą Jungtinės Karalystės plastiko perdirbimo atliekų surinkimo sistemą, nes pagal dangtelį maišelį atpažįsta rūšiavimo gamyklos, teigiama Šveicarijos pranešime. Atitinkamas utilizavimo instrukcijas galima rasti kitoje pakuotės pusėje.
Praėjusiais metais „Capri Sun“ atsisakė savo plėvelės ir maišelių gamybos veiklos, parduodama dukterinę įmonę „Pouch Partners“ (Baaras, Šveicarija) Kanados etikečių gamintojai „CCL Industries“ (Torontas, Ontarijas, Kanada; www.cclind.com).
Kaip "Coca-Cola" buteliai sumažino svorį
Trys prekės ženklo produktai, kurie yra lengvesnių butelių, pristatomų JAV ir Kanadoje, dalis. Kairėje pusėje - senasis butelis, dešinėje - naujasis. Trumpai
Bendrovė "Coca-Cola Company" pakeitė savo mažų PET butelių dizainą ir sumažino jų svorį.
Tai pirmasis per kelis dešimtmečius prekės ženklo butelių dizaino pakeitimas JAV ir Kanadoje.Įmonė tikisi sumažinti pirminio PET naudojimą 800 milijonų butelių ekvivalentu.
Pirmasis per kelis dešimtmečius "The Coca-Cola Company" butelių dizaino pakeitimas yra pagrindinė naujausios prekės ženklo lengvinimo iniciatyvos JAV ir Kanadoje dalis. Dėl naujos formos kiekvieno butelio svoris sumažėjo nuo 21 g iki 18,5 g. Naujovė taikoma 12, 16,9 ir 20 uncijų talpos buteliukams, skirtiems putojančiam, "Minute Maid Refreshments" ir "Minute Maid Aguas Frescas" gėrimų asortimentui. Naujajame butelyje bus galima įsigyti ir "Coca-Cola" prekinio ženklo 20 uncijų 100 % perdirbto rPET plastiko butelius (išskyrus dangtelius ir etiketes).
Įgyvendinant šią pakuočių iniciatyvą, bendrovė tikisi 2025 m., lyginant su 2024 m., sumažinti anglies dioksido išmetimą tiek, kiek per metus iš kelių būtų pašalinta daugiau kaip 17 000 automobilių.
Įgyvendinimas jau prasidėjo ir bus tęsiamas 2024 m.