Ekologiški polimerai - kas tai?Ekologiški polimeriniai gaminiai yra vienas iš svarbiausių šiuolaikinio judėjimo už tvarią plėtrą elementų. Tai naujoviškos medžiagos, sukurtos atsižvelgiant į ekologinius principus ir darančios minimalų neigiamą poveikį aplinkai. Šiame straipsnyje apžvelgsime keletą ekologiškų polimerinių gaminių pavyzdžius ir jų naudą.

1 - Biologiškai skaidūs polimerai: Biologiškai skaidūs polimerai yra vienas populiariausių ekologiškų polimerų gaminių. Jie natūraliai suyra veikiami mikroorganizmų ir aplinkos sąlygų. Šie polimerai gali būti naudojami plastikinėms pakuotėms, indams ir kitiems gaminiams gaminti. Jų privalumai - galimybė sumažinti poveikį aplinkai ir atliekų kiekį.

2. Polimerai, kurių pagrindą sudaro augaliniai šaltiniai: Polimerai, gaunami iš augalinių šaltinių, yra ekologiškesnė alternatyva naftos produktams. Pavyzdžiui, polilaktidas (PLA) yra polimeras, gaminamas iš kukurūzų, cukranendrių ir kitų augalų. Jis yra labai gerai biologiškai skaidus ir gali būti naudojamas įvairiems gaminiams, įskaitant pakuotes, stalo indus ir drabužius, gaminti. Augalinės kilmės polimerai mažina priklausomybę nuo naftos ir mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.

3. Polimerai pasižymi geresnėmis perdirbimo savybėmis: Kai kurios įmonės kuria polimerus, pasižyminčius geresnėmis perdirbimo savybėmis, kad jie būtų draugiškesni aplinkai. Pavyzdžiui, didelio tankio polietileną (HDPE) dabar galima perdirbti iki 100 proc. ir pakartotinai panaudoti naujiems gaminiams gaminti. Tokie polimerai padeda mažinti atliekų kiekį ir gamtos išteklių naudojimą.

4. Polimerai sunaudoja mažiau energijos: Kai kurie aplinkosauginiai polimerai kuriami naudojant naujas technologijas, mažinančias energijos sąnaudas jų gamybos procese. Pavyzdžiui, polietileno tereftalatas (PET), naudojant bevandenę gamybos technologiją, gali 20 proc. sumažinti energijos sąnaudas. Taip sumažinamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas ir neigiamas poveikis aplinkai.

Apibendrinant galima teigti, kad ekologiški polimeriniai gaminiai yra novatoriški sprendimai, padedantys mažinti neigiamą poveikį aplinkai ir siekti darnaus vystymosi. Jų privalumai - biologinis skaidumas, augalinių šaltinių naudojimas, geresnės perdirbimo savybės ir mažesnės energijos sąnaudos. Tobulėjant technologijoms ir didėjant informuotumui apie aplinkosaugos problemas, galime tikėtis dar daugiau ekologiškų polimerinių gaminių naujovių.


www.ncbi.nlm.nih.gov, pubs.rsc.org, www.nature.com


Atgal